مزیت های لنز تلسنتریک (Telecentric) نسبت به لنز های معمولی

تعداد زیادی از پروژه های بینایی ماشین با لنز های معمولی قابل انجام هستند. اما در برخی پروژه ها نمی توانیم با لنز های معمولی جواب مطلوبی بگیریم. در این موارد نیاز داریم تا از لنز های پیشرفته تری مانند لنز های تلسنتریک و لنز های ماکرو استفاده کنیم. لنز های تلسنتریک با توجه به ویژگی های خاصی که دارند می توانند در مواردی مانند اندازه گیری مورد استفاده قرار بگیرند. در این مقاله چهار مزیت لنز های تلسنتریک  که باعث برتری این لنز ها  نسبت به لنز های معمولی می شود را بررسی می کنیم. تصویر یک لنز تلستنریک در شکل زیر نمایش داده شده است.

تصویر یک لنز تلسنتریک

1- تصویر ثابت به ازای تغییر فاصله، ویژگی مهم لنز تلسنتریک

یکی از ویژگی های مهم در لنز های تلسنتریک  تصویر ثابت به ازای تغییر فاصله است. در لنز های تلسنتریک چنانچه فاصله ی جسم از لنز زیاد یا کم شود تصویر دریافت شده از دوربین ثابت است. برای درک این مفهوم به تصویر زیر دقت کنید. در این تصویر  از دو پیچ با اندازه یکسان تصویر برداری شده است. فاصله یکی از پیچ ها از لنز بیشتر است.

تصویر لنز تلسنتریک

تصویر سمت راست از یک لنز معمولی دریافت شده است و در آن پیچی که فاصله بیشتری با لنز دارد، کوچکتر به نظر می رسد. تصویر سمت چپ با استفاده از لنز تلسنتریک گرفته شده است که در آن اندازه پیچ ها در تصویر ثابت هستند.

2- تصویر بدون اعوجاج مزیت لنز تلسنتریک

در لنزهای تلسنتریک تصویر اعوجاج ندارد. برای درک این مفهوم از یک صفحه کالیبره مطابق شکل زیر تحت شرایط مختلف عکس برداری شده است. تصویر سمت راست اعوجاج ذوزنقه ای، تصویر وسط اعوجاج شعاعی و تصویر سمت چپ تصویر دریافتی از لنز تلسنتریک را نشان می دهد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

تصویر لنز تلسنتریک بدون اعوجاج است

  • اعوجاج ذوزنقه ای ( تصویر سمت راست)

این اغتشاش به خاطر کج بودن صفحه ی کالیبره ایجاد شده است. این اغتشاش باعث می شود تا اشکال مربعی روی صفحه ی کالیبره در تصویر به شکل ذوزنقه به نظر برسند.  به همین دلیل به این نوع اغتشاش، ذوزنقه ای گفته می شود.

  • اعوجاج شعاعی ( تصویر وسط)

اعوجاج شعاعی از متداولترین انواع اعوجاج ها در لنز های معمولی است که باعث می شود خطوط صاف به شکل منحنی به نظر برسند.

  • تصویر  بدون اعوجاج از لنز تلسنتریک ( تصویر سمت چپ)

تصویر دریافت شده از لنز های تلسنتریک بدون اعوجاج  بوده و در آن اثری از اعوجاج شعاعی و ذوزنقه ای مشاهده نمی شود.

3- مقاوم در برابر تغییر موقعیت جسم در صفحه

یکی دیگر از ویژگی های مهم در لنزهای تلسنتریک این است که چنانچه جسم را در صفحه ای که در آن قرار دارد تغییر دهیم تصویر دریافت شده تغییری نمی کند. برای درک این مفهوم تصویر را مشاهده نمایید، که در آن تعداد مختلفی از اجسام استوانه شکل در زیر دوربین قرار گرفته اند.

مزیت لنز تلسنتریک

در شکل سمت چپ تصویر دریافتی از این اجسام با لنز معمولی نمایش داده شده است. همانطور که در این تصویر می بینید نحوه ظاهر شدن اجسام استوانه شکل بسته به موقعیت آن تغییر می کند. به عبارت دیگر تصویر دریافت شده از هر کدام از آن ها با لنز معمولی متفاوت است . در حالی که در لنز های تلسنتریک تصویر دریافت شده از آنها ( تصویر سمت راست) یکسان است.

4- لبه های دقیق در تصاویر، برتری لنز تلسنتریک

لبه های تصویر در لنزهای تله سنتریک دقیق تر است. برای درک این مفهوم به تصویر زیر دقت کنید. که در آن مرز تاریک روشنی تصویر بزرگ نمایی شده است. همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید مرز تاریکی و روشنایی در لنزهای معمولی خیلی بیشتر از لنز های تلسنتریک است. این امر باعث می شود که لنزهای تلسنتریک در کاربردهای خاصی مثل اندازه گیری بسیار مناسب تر باشند.

لبه های دقیق در لنز های تلسنتریک

جمع بندی

در این مقاله توضیحاتی در مورد لنز های تلسنتریک ارائه کردیم. در برخی کاربردها مانند اندازه گیری ابعادی، این لنز ها تصویر مطلوبی برای ارائه می کنند. قیمت این لنز ها نسبت به لنز های معمولی بالاتر است به همین دلیل در مواقعی سراغ آنها می رویم که نتوانیم از لنزهای معمولی جواب بگیریم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید از خدمات مشاوره ما استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *