آموزش نصب نرم افزار بینایی ماشین و پردازش تصویر HALCON

HALCON یک نرم افزار قدرتمند پردازش تصویر است دارای کاربردهای  فراوان است که به کمک آن می توان به سادگی بسیاری از مسائل پردازش تصویر و بینایی ماشین را حل کرد. برای بررسی قابلیت ها و امکانانات هالکن به مقاله ی معرفی قدرتمندترین نرم افزار پردازش تصویر در دنیا مراجعه نمایید. در این مقاله راهنمای نصب این نرم افزار قدرتمند به شما تقدیم می گردد تا بتوانید بسادگی آن را نصب نمایید.

برای ثبت نام در “دوره ی آموزشی بینایی ماشین با نرم افزار هالکن ” اینجا کلیک کنید.

دریافت نرم افزار پردازش تصویر

تا کنون نسخه ی کرک شده ی نرم افزار در ایران در اختیار تعداد معدودی بوده است و گاهی نیز از این فرصت جهت خرید و فروش نسخه ی کرک شده استفاده شده است به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم جهت استفاده ی همه ی عزیزان نسخه ی کرک شده ی نرم افزار HALCON  ورژنهای 18 و  12 را به صورت رایگان در سایت قرار دهیم. نسخه ی 18 را فقط می توان در ویندوزهای 64 بیتی نصب کرد اما نسخه ی 12 قابلیت نصب بر روی ویندوزهای 32 و 64 بیتی را دارد. 

جهت دانلود نرم افزار HALCON اینجا کلیک نمایید.

نصب نرم افزار پردازش تصویر HALCON

بعد از خارج شدن فایل از حالت فشرده وارد پوشه ی اصلی فایل به نام هالکن شوید. در این پوشه دو فایل وجود دارد. روی halcon-12.0 – windows کلیک نموده و چند لحظه منتظر بمانید تا فایل نصبی لود و روی مانیتور ظاهر گردد. سپس مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

شروع نصب نرم افزار HALCON

در اولین مرحله از شروع نصب به شما پیشنهاد می شود تا تمام نرم افزار های دیگر را ببندید . برای ادامه روی گزینه ی next کلیک نمایید.

نصب نرم افزار Halcon

موافقت با قوانین لایسنس

پنجره ی بعد مربوط به قوانین لایسنس است نوار اسکرول را به پایین بکشید تا گزینه ی I Agree برای شما فعال گردد. سپس روی I Agree کلیک نمایید. (دقت کنیدگاهی اوقات شرط فعال شدن گزینه ی I Agree کشیدن نوار اسکرول تا پایین است)

نصب نرم افزار بینایی ماشین halcon

نصب نرم افزار پردازش تصویر و بینایی ماشین halcon

به روز رسانی اطلاعات برای نصب نرم افزار پردازش تصویر HALCON

در پنجره ی بعدی به شما پیشنهاد می کند با تیک زدن تنها گزینه ی موجود ، به روز ترین بازبینی نسخه ی هالکن را دریافت کنید به دلیل استفاده از نسخه ی کرک شده این تیک را غیر فعال کنید. روی گزینه ی Next کلیک نمایید.

نصب نرم افزار پردازش تصویر halcon

انتخاب معماری سیستم

برای سیستم هایی که بیش از یک معماری را پشتیبانی می کنند، بایستی x64 یا x86  انتخاب شود خود نرم افزار این انتخاب را برای کامپیوتر شما انجام می دهد توصیه می گردد که انتخاب پیش فرض (x64  یا x86) را تغییر نداده و روی گزینه ی Next کلیک نمایید.

نصب نرم افزار پردازش تصویر

انتخاب نوع نصب نرم افزار پردازش تصویر HALCON

شما می توانید بسته به نیاز از یکی از چهار حالت های زیر استفاده نمایید.

 • نسخه ی کامل یا full : این نسخه شامل تمام کتابخانه های ، قابلیت ها ، مثال ها، داکیومنت ها و رابط های کاربردی (Interfaces). به صورت پیش فرض همین نسخه مورد استفاده قرار میگیرید.
 • نسخه ی فشرده یا  Compact : این نسخه یک نسخه ی جمع و جور از HALCON شامل کتابخانه ها، برخی داکیومنت ها و رابط های کاربردی است.
 • نسخه ی Runtime : یک نسخه ی جم و جور از هالکن شامل کتابخانه ها و رابط های کاربردی است. در واقع این نسخه شامل مواردی است که برای اجرای نرم افزا HALCON مورد نیاز است و حاوی مثال ها و داکیومنت ها نیست.
 • Custom یا سفارشی : در این حالت تک تک مواردی که تمایل به نصب آن دارید را انتخاب می نمایید.

ما برای نصب نرم افزار HALCON  از نسخه ی full را استفاده می کنیم که همان انتخاب پیش فرض است با انتخاب  full در کادر پایین قسمت های مورد نیاز نصب به صورت اتوماتیک انتخاب می شوند و نیازی به تغییر ندارند. روی گزینه ی Next کلیک نمایید.

نصب نسخه ی کامل Halcon

انتخاب درایور های لایسنس

پنجره ی بعد برای نصب درایورهای اضافی برای لایسنس است از آنجایی که ما از نسخه ی کرک شده استفاده می کنیم هیچ یک از گزینه های این پنجره را انتخاب نکرده و وری گزینه ی next کلیک نمایید.

دانلود و نصب رایگان هالکن

انتخاب درایور اینترفیس استاندارد GigE Vision

در پنجره ی بعد می توانید با فعال کردن تیک موجود به امکانات و قابلیت های بیشتری در تصویر برداری با نرم افزار هالکن با استفاده از اینترفیس استاندارد GigE Vision  دسترسی پیدا نمایید. اگر میخواهید از این اینترفیس استفاده کنید این تیک را فعال نمایید.

راهنمای تصویری نصب نرم افزار هالکن به همراه آموزش کرک

انتخاب زبان مورد نظر

در این پنجره زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید. به صورت پیش فرض زبان انگلیسی انتخاب شده است.

راهنمای تصویری نصب نرم افزار HALCON

انتخاب مسیر نصب

در پنجره ی بعد مسیر نصب را می توانید انتخاب کنید یا از مسیر پیش فرض استفاده نمایید. همانطور که در تصویر می بینید برای نصب HALCON حدودا نیاز به 2G فضا دارید.

آموزش تصویری نصب و کرک نرم افزار هالکن

نصب

در پنجره ی بعد از شما در مورد جایگاه نصب مثال ها سوال می کند که می توانید همان پیش فرض را انتخاب کنید در نهایت دکمه ی نصب را بزنید.

آموزش تصویری نصب نرم افزار HALCONراهنمای کرک HALCON

فایل لایسنس

با توجه به استفاده از نسخه ی کرک شده ، تیک مربوط به نداشتن فایل لایسنس را بزنید.

کرک نرم افزار HALCON

کرک نرم افزار Halcon 12

برای کرک کردن نرم افزار کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

 • وارد مسیر نصب هالکن ( فایل HALCON-12.0 )  شوید.
 • پس از نصب نرم افزار در درایو C در پوشه ی Program Files  یا  Program Files(x86)   پوشه ای با نام MVTech ایجاد میگردد . فایل  HALCON-12.0 در MVTech وجود دارد.
 • وارد پوشه ی licence  شوید ( پوشه ی Licence در کنار فایل نصبی در پوشه ی HALCON-12.0 وجود دارد) . درون این پوشه سه فایل با نام های bin ، FLEXlm و Licence   وجود دارد آنها را کپی نمایید.
 • سپس به مسیر نصب نرم افزار ( پس از نصب نرم افزار در پوشه ی Program Files یا  Program Files(x86)   پوشه ای با نام MVTec ایجاد میگردد.) و پس از ورود به پوشه ی MVTec  وارد پوشه ی  HALCON-12.0 شوید. و فایل های کپی شده را جایگزین فایل های موجود نمایید.

کرک نرم افزار Halcon 18

 • وارد مسیر نصب هالکن ( فایل HALCON-18.11 )  شوید.
 • پس از نصب نرم افزار در درایو C در پوشه ی Program Files  یا  Program Files(x86)   پوشه ای با نام MVTech ایجاد میگردد . فایل  HALCON-18.11 در MVTech وجود دارد.
 • وارد پوشه ی licence  شوید ( پوشه ی Licence در کنار فایل نصبی در پوشه ی HALCON-halcon-18.11 وجود دارد) . درون این پوشه یک فایل با نام halcon.dll  وجود دارد آنها را کپی نمایید.
 • سپس به مسیر نصب نرم افزار ( پس از نصب نرم افزار در پوشه ی Program Files یا  Program Files(x86)   پوشه ای با نام MVTec ایجاد میگردد.) و پس از ورود به پوشه ی MVTec  وارد پوشه ی  HALCON-18.11-Progress شوید. سپس پوشه ی bin را باز کرده و از آنجا وارد پوشه ی x64-win64 شوید. و و فایل های کپی شده را جایگزین فایل های موجود نمایید.

حالا نرم افزار آماده ی کار است  و  می توانید برای دسترسی به آن از  منوی استارت نرم افزار را ( با نام Hdevelop ) سرچ نمایید.

میتوانید برای انجام پروژه های خود از متخصصان ما مشاوره بگیرید.

مطالب مرتبط

8 دیدگاه برای “آموزش نصب نرم افزار بینایی ماشین و پردازش تصویر HALCON

  • قدیر حسینی گفته:

   با سلام
   نرم افزار Halcon زبان مخصوص خودش رو داره و شما باید برای کار تو محیط اون نرم افزار از زبان خود نرم افزار Halcon استفاده کنید.
   علاوه بر اون می تونید کتابخانه ی این نرم افزار رو به زبانهای C ، CPP و #C اجرا کنید و کدهای خودتون رو اجرا کنید.

 1. طاها گفته:

  سلام وقت بخیر
  اموزش اتصال دوربین به این نرم افزار رو دارید؟؟ چطور میشه دوربین رو متصل کرد؟
  ایا میشه تصاویر رو به صورت لحضه ای و انی گرفت؟

  • قدیر حسینی گفته:

   سلام
   بله
   هالکن قابلیت دریافت تصاویر به صورت آنلاین از دوربین رو داره و در پکیج آموزشی ما نحوه اتصال به دوربین آموزش داده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.