کنترل کیفی هوشمند
شیشه خودرو

کنترل کیفی هوشمند

شیشه خودرو

یکی از چالش های بزرگ تولید کنندگان شیشه ی خودرو تشخیص خط و خش ، حباب و گره می باشد. شرکت بینا پردازش سیستم برای اولین بار در ایران موفق شده است عیوب شیشه خودرو را به صورت هوشمند شناسایی کند. این پروژه با همکاری شرکت تجهیز صنعت  در یکی از کارخانه های تولید کننده ی شیشه خودرو پیاده سازی و بهره برداری شده است.

مرحله شستشو و دسته بندی در بازرسی شیشه 

در کارخانه تولید شیشه خودرو پس از برش و سنگ زنی شیشه ها وارد دستگاه شستشو می شوند سپس توسط اپراتور ها جمع آوری و دسته بندی می گردند، شیشه هایی که دارای حباب، گره یا خط و خش هستند باید جداسازی شوند اما کنترل چشمی آنها دردسرهایی به دنبال دارد.

شست و شوی شیشه

مشکلات تشخیص عیوب شیشه با چشم

  • خطاهای زیاد نیروی انسانی
  • قابل رویت نبودن خطاهای ریز شیشه
  • عدم رضایت مشتری
  • آسیب چشمی اپراتور

کنترل کیفیت هوشمند شیشه

 با پیاده سازی یک سیستم بینایی ماشین در این کارخانه امکان کنترل هوشمند شیشه ها فراهم گردید. در این سیستم از دوربین لاین اسکن ،لنز مناسب و  لایت بار استفاده شده است. برنامه نویسی این پروژه را شرکت بیناپردازش سیستم و به درخواست شرکت تجهیز صنعت ربات آرکا انجام داد و از نرم افزار قدرتمند هالکن برای کد نویسی استفاده شد.

نرم افزار کنترل کیفیت شیشه

نرم افزار کنترل کیفیت شیشه، شامل پنجره نمایش شیشه، بخش بزرگنمایی خطاها، قابلیت تنظیم حساسیت در تشخیص خطا برای شیشه های دودی و شفاف،  پنجره نمایش مکان خطا روی شیشه است . همچنین پارامتر هایی مانند تایم پروسس را نمایش می دهد.

 
 
 

پیاده سازی عملی پروژه در کارخانه