7 کاربرد مهم پردازش تصویر در بینایی ماشین

در دنیای امروز ما ، تمام محصولات در کارخانه های مدرن به صورت کاملا اتوماتیک تولید می شوند. استفاده از بینایی ماشین موجب شده که بتوان یک فرآیند را به طور کامل کنترل نمود. در سیستم های بینایی ماشین دوربین عکس را گرفته و بعد از آن با استفاده از پردازش تصویر می توانیم موارد مورد نیاز درعکس را تشخیص دهیم. در این مقاله به معرفی 7 کاربرد از مهمترین کاربردهای پردازش تصویر در بینایی ماشین خواهیم پرداخت.
برای ثبت نام در “دوره آموزشی بینایی ماشین با نرم افزار هالکن ” اینجا کلیک کنید.
برای  آشنایی و درک سیستم بینایی ماشین و تجهیزات آن اینجا کلیک کنید.
برای دیدن 40 مورد از کاربردهای پردازش تصویر با عکس و توضیح مختصر اینجا کلیک نمایید. همچنین جهت آشنایی با قدرتمندترین نرم افزار پردازش تصویر در دنیا اینجا کلیک کنید.

کاربرد 1 : شناسایی حروف و اعداد با پردازش تصویر

یکی از کاربردهای مهم پردازش تصویر شناسایی حروف و اعداد یا OCR است. OCR مخفف عبارت Optical Character Reader است. با کمک OCR می توان با پردازش تصویر به شناسایی حروف پرداخت. OCR در موارد زیادی کاربرد دارد به عنوان نمونه یکی از موارد استفاده از شناسایی حروف و اعداد در بینایی ماشین بررسی صحت چاپ تاریخ انقضا روی محصولات مختلف است. به عبارت دیگر چک میکنیم که آیا تاریخ انقضای چاپ شده روی محصول خوانا است یا خیر.

 چاپ پردازش تصویر

کاربرد 2 : خواندن بارکد

در بینایی ماشین بارکدها به وسیله دوربین و پردازش تصویر به صورت اتوماتیک با سرعت زیادی خوانده می شوند. با استفاده از خواندن بارکد با پردازش تصویر می توانیم صدها هزار محصول تولید شده در طول روز را شناسایی کنیم. با استفاده از این شناسایی می توانیم محصولات را شمارش ، ردیابی و بازرسی نماییم.
برای شناسایی انواع مختلف بارکد با استفاده از نرم افزار قدرتمند هالکن اینجا کلیک نمایید.

کاربرد پردازش تصویر در تشخیص بارکد محصولات

کاربرد 3 : اندازه گیری ابعادی با پردازش تصویر

اندازه گیری ابعادی یکی از کاربردهای مهم پردازش تصویر در بینایی ماشین است که استفاده های فراوانی دارد. اندازه گیری ابعاد می تواند در هنگام تولید قطعات به گرفته شود. بدین ترتیب می توانیم طول ، عرض ، شعاع و… در قطعه تولید شده را کنترل کنیم و در صورت تجاوز آنها از تلرانس ، قطعه را از خط خارج کنیم.
در نرم افزار هالکن ساخت شرکت آلمانی MVTEC مثالهای زیادی از اندازه گیری ابعادی وجود دارد. برای دانلود این نرم افزار اینجا کلیک نمایید.

اندازه گیری ابعاد پردازش تصویر

کاربرد 4 : بررسی صحت چاپ

برندهای درجه یک اهمیت زیادی برای بسته بندی محصولات خود قایل هستند. به همین جهت کیفیت چاپ روی محصولات برای کارخانه های چاپ خیلی مهم است. امروزه در کارخانه ها کنترل کیفیت چاپ به طور اتوماتیک بررسی می شود. بررسی صحت چاپ یکی از کاربردهای مهم پردازش تصویر است. این بررسی با مقایسه ی بین چاپ انجام شده با چاپ سالم انجام می گیرد و در صورت تشخیص خطا چاپ های معیوب از چاپ های سالم جدا می گردد.

تشخیص چاپ معیوب با بینایی ماشین

کاربرد 5 : شناسایی موقعیت

پیدا کردن اجسام در تصویر می تواند با اهداف مختلفی چون بررسی جسم ، اندازه گیری ، شمارش ، صحت سالم بودن و… صورت گیرد. به عنوان نمونه یکی از کاربردهای شناسایی موقعیت اعلام مختصات قطعه به ربات است . که در آن با پردازش تصویر موقعیت جسم را پیدا می کنیم. سپس این موقعیت را به ربات می دهیم تا آن را بردارد. به عنوان نمونه در تصویر زیر محصول توسط دوربین شناسایی و مختصات آن به ربات داده می شود. سپس ربات محصول را برداشته و در کارتون میگذارد.

شناسایی موقعیت ربات بینایی ماشین و پردازش تصویر

کاربرد 6 : شناسایی عیوب محصولات مختلف با پردازش تصویر

شناسایی عیوب محصولات مختلف از دیگر کاربردهای پردازش تصویر در بینایی ماشین است. با استفاده از پردازش تصویر در بینایی ماشین می توان عیوب محصولات مختلف را تشخیص دهیم و کنترل کیفی محصولات مختلف را به صورت اتوماتیک انجام دهیم و در صورت عیب در محصولات آنها را به صورت اتوماتیک از دیگر محصولات جدا کنیم. کنترل کیفی در تمامی صنایع کاربرد دارد. مثلا در صنایع دارویی می توانیم از خالی یا شکسته نبودن قرص های درون یک پاکت مطمئن شویم و یا در صنایع غذایی می توانیم صحت بسته بودن درب یک بطری را بررسی نماییم.

شناسایی عیوب پردازش تصویر

کاربرد 7 : تشخیص و ردیابی حرکت

با استفاده از پردازش تصویر می توان اجسام در حال حرکت را شناسایی نمود. همانطور که در تصویر می بینید ردیابی حرکت موتور به وسیله پردازش تصویر انجام و موقعیت آن در تصویر مشخص شده است. از این کاربرد پردازش تصویر در ساخت بازی نیز می توان استفاده نمود که به عنوان نمونه بازی تنیس انسان با ربات در ویدیو بالای صفحه نشان داده شده است. در این بازی ردیابی حرکت توپ توسط پردازش تصویر انجام می شود بدین وسیله ربات قادر خواهد بود با شناسایی موقعیت توپ، به آن ضربه وارد کند.

اگر در زمینه بکار گیری این کاربردها نیاز به مشاوره دارید از تیم تخصصی ما کمک بگیرید.

ردیابی حرکت در پردازش تصویر و بینایی ماشین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *