معرفی دوربین های GigE برای بینایی ماشین و پردازش تصویر

دوربین های GigE دوربین هایی هستند که در آنها از کابل شبکه جهت اتصال دوربین به کامپیوتر استفاده می شود. این دوربین ها رایج ترین دوربین های مورد استفاده در بینایی ماشین و پردازش تصویر هستند. طیف وسیعی از سنسورها و دوربین های بینایی ماشین هوشمند از این نمونه هستند. در تصویر زیر یک دوربین هوشمند GigE نشان داده شده است.

برای ثبت نام در “دوره ی آموزشی بینایی ماشین با نرم افزار Halcon” اینجا کلیک کنید.

 

دوربین های هوشمند GigE

دوربین GigE

امروزه انواع مختلفی از دوربین های GigE برای کاربردهای متنوع در بینایی ماشین ساخته می شوند. یکی از معروفترین شرکتهای تولید کننده ی دوربین های GigE شرکت Basler است. این شرکت طیف وسیعی از این دوربین ها را برای کاربردهای مختلف ارائه می دهد. معمولا دوربین های GigE بدون لنز ارائه می شوند و می توان طیف وسیعی از لنزها را برای آن ها استفاده کرد. بدین ترتیب می توانیم با توجه به پروژه ی خود، از لنزهای مختلفی استفاده کنیم. در تصویر زیر چندین دوربین GigE ساخت شرکت باسلر نشان داده شده است. برای مشاهده ی انواع مدل های دوبین های باسلر می توان به سایت Basler مراجعه کرد.

 

دوربین های صنعتی باسلر (Basler)

 

یکی از مزایای دوربین های GigE ، امکان استفاده از چندین دوربین به طور همزمان است. به عبارت دیگر استفاده از چند دوربین GigE در یک برنامه ی بینایی ماشین به سادگی امکان پذیر است. به عنوان نمونه در تصویر از دو دوربین جهت کنترل کیفیت بطری شیر استفاده شده است. یک دوربین از بالا درب بطری را بررسی می کند و دوربین دیگر (دوربین از بغل) سطح مایع و لیبل را بررسی می نماید.

استفاده از چند دوربین GigE جهت کنترل کیفی محصولات

کار با دوربین های GigeE

دوربین های GigE از کابل شبکه برای اتصال به کامپیوتر استفاده می کنند. GigE مخفف واژه ی Gigabit Ethernet (گیگابایت اترنت) است. در شکل زیر یک نمونه کابل GigE نشان داده شده است. در واقع کابل GigE همان کابل شبکه است.

کابل شبکه دوربین های Gige

برای اینکه از یک دوربین GigE تصویر بگیریم نیاز است تا ابتدا آن را به کامپیوتر متصل کنیم. برای اتصال دوربین به کامپیوتر کافی است که یک سمت کابل شبکه را به پورت شبکه ی کامپیوتر و سمت دیگر آن را به پورت شبکه ی دوربین متصل کنیم. همچنین نیاز است تا دوربین را به یک منبع تغذیه ی جداگانه (عموما 12 یا 24 ولت) اتصال دهیم.

اتصال دوربین های Gige به کامپیوتر

 

معمولا تولیدکنندگان دوربین های GigE ، برای استفاده از این دوربین ها یک نرم افزار ارائه می دهند. مثلا شرکت باسلر، نرم افزار پایلون را برای کار با دوربین های بینایی ماشین ارائه کرده است. چنانچه دوربین به منبع تغذیه متصل باشد و کابل شبکه از یک طرف به دوربین و از طرف دیگر به کامپیوتر اتصال یابد، این نرم افزار دوربین را شناسایی می کند. در شکل زیر شمای نرم افزار Pylon نشان داده شده است. با استفاده از این نرم افزار می توان تنظیمات مختلفی بر روی دوربین انجام داد.

تصویر برداری از دوربین های GigE

همچنین  دوربین های GigE توسط سایر نرم افزار های پردازش تصویر مانند نرم افزار Halcon قابل شناسایی هستند. در نرم افزار هالکن می توان تنها با یک خط کد تصویر را از دوربین دریافت کرد .

مقایسه ی رابط GigE با سایر رابط های بینایی ماشین

در جدول زیر انواع رابط ها مقایسه شده اند. رنگ سبز به مفهوم برتری، رنگ زرد حد میانه، و رنگ قرمز به مفهوم بدترین حالت است.

پهنای باند

پهنای باند به مفهوم حداکثر سرعت انتقال اطلاعات است. سرعت انتقال اطلاعات در دوربین های GigE نهایتا 120 مگابایت بر ثانیه است. یعنی در یک ثانیه حداکثر می توان 120 مگابایت به کامپیوتر انتقال داد. مثلا اگر دوربین ما 2 مگاپیکسلی باشد ما می توانیم حداکثر 60 عدد عکس توسط کابل شبکه در مدت زمان یک ثانیه بفرستیم. چنانچه به سرعت انتقال بیش از این نیاز داشته باشیم بایستی از رابط USB یا Camera Link استفاده کنیم.

طول کابل

در دوربین های GigE می توان از کابل شبکه با حداکثر طول کابل 100 متر استفاده کرد. این در حالی است که طول کابل USB3 حداکثر 8 متر و کابل Camera Link حداکثر 10 متر است. امکان استفاده از کابل بلند با قیمت ارزان، یک مزیت بزرگ برای دوربین های GigE است .

هزینه ی کابل

هزینه ی کابل مورد استفاده در دوربین های GigE از هزینه سایر کابل های رابط کمتر است .

 

 

استفاده از چند دروبین به طور همزمان

می توان به راحتی از چندین دوربین GigE در یک پروژه استفاده کرد. همانطور که در جدول می بینید رابط GigE از این نظر نسبت به سایر رابط ها برتری دارد.

 

مقایسه ی رابط GiGE با سایر رابط های بینایی ماشین

جمع بندی

به طور خلاصه مزایای استفاده از دوربین های GigE به شرح زیر است:

  • کابل مورد استفاده در این دوربین ها ، همان کابل شبکه است و نسبتا ارزان بوده و در دسترس است.
  • امکان استفاده از کابل های بلند (تا 100 متر) وجود دارد.
  • یکی از بزرگترین مزایای این دوربین ها سرعت انتقال داده سریع (تا 120 مگابایت بر ثانیه) و طول کابل زیاد (تا 100) متر است.
  •  به راحتی می توان از چندین دوربین در کنار هم استفاده کرد.
  • این دوربین ها نیاز به کارت جداگانه (فریم Grabber) برای تصویر برداری ندارند.

دوربین های GigE در انواع رولینگ شاتر و گلوبال شاتر ساخته می شوند. همچنین نمونه های Line Scane این دوربین ها نیز ساخته می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم ویژن سیستم تماس بگیرید و در صورت نیاز از تیم ما مشاوره بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *