کنترل کیفیت چاپ با بینایی ماشین صنعتی

بسته بندی مناسب و چاپ جذاب و بی نقص روی محصولات می تواند در جذب اولیه مشتریان تاثیر زیادی داشته باشد؛ بنابراین برای رقابت در بازار، تولیدکنندگان به کیفیت بسته بندی و چاپ روی محصولات توجه زیادی دارند. محصولاتی که چاپ روی آنها معیوب یا ناقص باشد از خط تولید خارج می شوند و محصولات یکدست با چاپ مناسب وارد بازار خواهند شد. تصویر زیر یک نمونه از چاپ خوب و معیوب را روی بطری های شیر نشان می دهد. یکی از کاربرد های جذاب بینایی ماشین کنترل کیفیت چاپ روی محصولات تولیدی است. ما در این مقاله نشان می دهیم‌ چطور برای بررسی صحت چاپ روی درب بطری های آب معدنی از نرم افزار هالکن استفاده کرده ایم .‌

نقص چاپ

 

بهترین نرم افزار بازرسی کیفیت چاپ در صنعت

نرم افزار هالکن برای بررسی چاپ بسیار کارآمد است. در این نرم افزار می توان به سادگی برنامه ای نوشت که به صورت آنلاین عکس چاپ روی محصولات را از دوربین دریافت کند و با چاپ خوب مقایسه نماید و در صورت وجود هرگونه خطا در چاپ، سیگنال لازم برای خارج کردن محصول از خط تولید را ایجاد کند.

در تصویر زیر نمایی ساده از نرم افزار هالکن را می بینید.‌ در پنجره سمت راست کدهای برنامه نوشته شده اند و در پنجره سمت چپ، برنامه نمونه چاپ خوب را به عنوان الگو نمايش داده است. با هر بار کلیک روی گزینه اجرا در نوار ابزار، که با دایره زرد روي شکل مشخص شده، کدهای برنامه اجرا می شوند .

محیط نرم افزار هالکن

در ادامه یک مثال از کاربرد نرم افزار هالکن را در شناسای عیوب چاپ بررسی می کنیم.

در صورتی که علاقمند به آموزش دقیق در این زمینه هستید می توانید از دوره جامع آموزش هالکن استفاده نمایید.

ایده کلی در نوشتن نرم افزار کنترل کیفیت اتوماتیک چاپ

ما می خواهیم در محیط هالکن یک برنامه برای کنترل کیفیت چاپ بنویسیم. ایده کلی در نوشتن برنامه های بررسی چاپ، ساخت الگویی مناسب برای مقایسه است. چنانچه چاپ روی محصولات در مقایسه با الگو نقصی داشته باشد برنامه آن را اعلام می کند. در نرم افزار هالکن به دو روش ساخت الگو یا به اصطلاح آموزش برنامه انجام می شود:

  1.  ساخت الگو از یک عکس: در این روش، با استفاده از یک نمونه چاپ خوب برنامه آموزش می بیند. به عبارت دیگر برنامه ابتدا یک چاپ خوب را دریافت می کند و با استفاده از آن الگویی برای مقایسه با سایر چاپ ها می سازد. 
  2. ساخت الگو از چند عکس: در روش دوم، برای منعطف تر کردن برنامه در تشخیص انواع نقص، آموزش با چند نمونه چاپ خوب انجام می شود. به این صورت که برنامه چند چاپ خوب را پردازش و الگو را تعریف می کند.

مي توان گفت آموزش برنامه شناسایی نقص چاپ، از طریق تعریف الگو انجام می شود. در تصویر زیر برنامه بعد از ساخت الگو، پایان مرحله آموزش را اعلام کرده است .

آموزش برنامه کیفیت چاپ

ساخت الگو در کنار سایر تنظیمات برنامه، ما را قادر می سازد هر گونه خطا در چاپ را به سادگی تشخیص دهیم.

 برنامه تشخیص اشکالات چاپ روی درب بطری

این برنامه می تواند عیوب چاپ روی درب شیشه های آب معدنی را تشخیص دهد. برنامه در مرحله اول، آموزش می بیند و در مرحله بعد با هر بار اجرای برنامه، خوب یا بد بودن چاپ بررسی و نتیجه نمایش داده می شود.

مرحله اول: آموزش نرم افزار بازرسی چاپ

با اجرای این برنامه ابتدا تصویر چاپ خوب به عنوان الگو يا مرجع، دریافت و نمایش داده می شود، سپس برنامه با استفاده از عکس مرجع ، ساخت الگو را انجام می دهد و پایان مرحله آموزش را اعلام می کند. در شکل زیر، عکس مرجع درسمت چپ نمایش داده شده و پایان مرحله آموزش در سمت راست گزارش شده است .

مرحله دوم: تشخیص چاپ خوب و بد

با هر بار اجرای برنامه، تصویر چاپ روي درب بطری با الگو مقایسه می شود. چنانچه چاپ خوب باشد بالای تصویر پیغام ok نمايش داده می شود و چنانچه نقصی در چاپ وجود داشته باشد، پیغام not ok در بالای تصویر گزارش می گردد.‌ برنامه به صورتی نوشته شده که قادر است تمام عیوب چاپ را به صورت محدوده هایی با رنگ قرمز شفاف مشخص کند. در شکل زیر برنامه در سمت چپ یک چاپ خوب و سمت راست یک چاپ معیوب را گزارش کرده است .

نتایج بازرسی چاپ

در محیط هالکن برای بررسي دقيق تر تصویر می توان از پنجره بزرگ نمایی استفاده کرد.‌ همانطور که می بینید در شکل زیر قسمت معیوب چاپ، بزرگ نمایی شده است.

 

پنجره بزرگ نمایی در کنترل چاپ

تاثیر چرخش و جابجایی چاپ در عملکرد برنامه بررسی چاپ

چنانچه محدوده چاپ نسبت به الگو دارای چرخش یا جابجایی باشد اختلالی در عملکرد برنامه ایجاد نمی شود. به عبارت دیگر، برنامه ناحیه چاپ را تشخیص داده و آنها را در یک مکان ثابت در تصویر قرار می دهد. در شکل زیر با وجود چرخش و جابجایی تصویر در مقایسه با الگو ، ناحیه خطا به خوبی تشخیص داده شده است .

چرخش چاپ در کنترل کیفیت عکس

 کنترل کیفیت چاپ با سیستم ویژن(vision system) روی خط تولید کارخانه

همانطور که اشاره شد می توان برنامه را به نحوی تنظیم کرد که به جای تصاویر ذخیره شده در کامپیوتر، تصاویر چاپ را از یک دوربین صنعتی دریافت کند. چنانچه در محله ی آموزش برنامه، الگوی آن را تغییر دهیم می توانیم از برنامه برای بررسی انواع چاپ ها استفاده کنیم.

همچنین در خط تولید کارخانه، سیگنال تولید شده از تشخیص چاپ معیوب را می توان به یک جک منتقل کرد تا محصول را از خط تولید خارج کند.‌ در شکل زیر می بینید که جک با دریافت سیگنال از برنامه، بطری با چاپ معیوب را از خط تولید خارج کرده است .

خارج کردن چاپ معیوب از خط تولید

برای مشاوره یا انجام پروژه های مختلف در زمینه بازرسی بسته بندی، کنترل چاپ، کنترل ارتفاع مایع درون بطری و …  تیم ویژن سیستم به عنوان اولین مرجع تخصصی بینایی ماشین همراه متعهدی برای شما خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط سریع با ما