بازرسی لیبل با دوربین

 

محصولاتی که به درستی برچسب گذاری نشده اند، یا اینکه تاریخ، قیمت و بارکد به درستی روی آنها چاپ نشده است، می توانند تاثیر منفی در محبوبیت یک برند داشته باشند، یا حتی باعث مرجوع شدن کالا به کارخانه گردند. سیستم های بینایی ماشین با نصب روی خطوط تولید قادرند بازرسی لیبل و انواع عیوب بسته بندی و… را انجام دهند و با فرمان به بخش های مربوط، محصولات معیوب را از خط تولید خارج کنند.

در اینجا ما یک سیستم ویژن را برای بررسی وجود لیبل روی شامپو، در آزمایشگاه پیاده سازی کرده ایم. در ادامه مقاله جزئیات این پروژه را بررسی می کنیم.
کنترل لیبل با دید ماشینی

تجهیزات پیاده سازی پروژه بازرسی برچسب

تجهیزات اصلی در پروژه های بینایی ماشین، دوربین، لایت و نرم افزاری برای پردازش تصاویر است. ما در اینجا از دوربین و لنز مدل باسلر، نور پردازی back light (نور از پشت) و نرم افزار پردازش تصویر هالکن استفاده کرده ایم.

همچنین برای ارسال سیگنال عکس برداری به دوربین از سنسور استفاده شده است. ما شبیه سازی حرکت شامپو روی خط تولید را با کمک یک نوار نقاله انجام داده ایم و برای نمایش نتایج حاصل از پردازش عکس شامپوها، PLC دلتا و چراغ آلارم را به کار گرفته ایم. در شکل زیر تجهیزات مورد نیاز را مشاهده می کنید.

بازرسی لیبل با دوربین

نحوه ارتباط اجزای سیستم بینایی ماشین در کنترل کیفی لیبل

نرم افزار کاربردی halcon به انواع دوربین های صنعتی مرتبط می شود. در اینجا از دوربین Gig E استفاده کرده ایم که با کابل شبکه به هالکن مرتبط می شود. همچنین تحت پروتکل مدباس (modbus) می توانیم هالکن را با کابل شبکه به PLC متصل کنیم. از طرفی سنسور را به عنوان یه ورودی به دوربین وصل می کنیم و چراغ آلارم را به عنوان خروجی به PLC. جزئیات مربوط به تجهیزات بینایی ماشین و اتصال آنها را در دوره آموزش بینایی ماشین با هالکن به طور کامل تشریح کرده ایم.

نحوه عملکرد سیستم دید ماشینی در بازرسی لیبل

هدف ما این است که وجود یا عدم وجود برچسب را روی کالا تشخیص دهیم. وقتی شامپوها روی نوار نقاله، از جلوی دوربین عبور می کنند، سنسور سیگنال عکس برداری را به دوربین می فرستد. دوربین عکس می گیرد و نرم افزار halcon با پردازش تصویر، بود یا نبود لیبل را تشخیص می دهد. در صورت عدم وجود برچسب، برنامه با سیگنال به PLC، فرمان روشن کردن چراغ آلارم را می دهد.

کنترل لیبل با بینایی ماشین

 

ایده نرم افزار کنترل کیفیت برچسب روی محصولات

همانطور که اشاره شد ما از نرم افزار پردازش تصویر هالکن (halcon) برای پردازش عکس ها استفاده می کنیم. با توجه به اینکه در این پروژه، نورپردازی  back light به کار گرفته شده، بخش هایی از تصویر که لیبل وجود دارد تاریک تر است، بنابراین با بررسی میزان روشنایی پیکسل های موجود در محدوده تعریف شده، ناحیه لیبل قابل تشخیص است. برای اطلاعات بیشتر در مورد عدد مربوط به پیکسل ها مقاله رسم هیستوگرام با هالکن را ببینید.

نحوه نمایش نتایج در برنامه بازرسی لیبل

با پردازش تصاویر ارسالی از دوربین، چنانچه لیبل در محدوده تعریف شده وجود نداشته باشد آن محدوده با کادر قرمز روی مانیتور مشخص و در بالای تصویر پیغام NOT GOOD درج می گردد. در همین زمان نرم افزار از طریق PLC چراغ آلارم را روشن می کند.

نرم افزار کنترل لیبل

روی خط تولید، PLC به جای روشن کردن چراغ آلارم بخش ریجکت کالای معیوب را فعال می کند. در صورت وجود لیبل، ناحیه مربوط با کادر سبز نمایش داده و در بالای تصویر پیغام GOOD درج می شود.

کنترل وجود لیبل

پیاده سازی پروژه های کنترل کیفی در شرکت بینایی ماشین

شرکت ویژن سیستم، علاوه بر پروژه های صنعتی، در راستای اهداف آموزشی خود، پیاده سازی آزمایشگاهی پروژه های مختلفی را انجام داده است. ازجمله موارد مشابه این پروژه، می توان بازرسی بسته بندی، کنترل ارتفاع مایع درون بطری، بازرسی و ریجکت چاپ معیوب و… را نام برد. در شکل زیر از راست به چپ، ارتفاع مایع و بررسی چاپ روی درب بطری با بینایی ماشین انجام شده است.

پروژه کنترل کیفی

همانطور که در تصویر می بینید بازرسی سایر موارد چون کنترل بارکد، تاریخ و قیمت درج شده روی محصول، سالم بودن لیبل، باز یا بسته بودن درب بطری، محل قرارگیری برچسب و … را نیز می توان با کمک سیستم ویژن انجام داد. در دوره آموزش بینایی ماشین با نرم افزار halcon به شما آموزش می دهیم چطور یک سیستم ویژن را طراحی و پیاده سازی کنید.

چک کردن لیبل با دوربین

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *