خواندن بارکد با نرم افزار پردازش تصویر Halcon

 

شناسایی بارکد با پردازش تصویر در بینایی ماشین کاربرد فراوانی دارد. در بینایی ماشین بارکدها به وسیله نرم افزار بارکدخوان به صورت اتوماتیک با سرعت زیادی خوانده می شوند. در این مقاله ابتدا شناسایی انواع بارکدها  با نرم افزار قدرتمند  HALCON  (ساخت شرکت آلمانی MVtec )بررسی خواهد شد. سپس به پیاده سازی یک مثال عملی با یک دوربین معمولی خواهیم پرداخت. در مثال انجام شده انواع QR Code ، Bar Codeو Data Code را با نرم افزار Halconپیدا خواهیم نمود.

برای ثبت نام در “دوره آموزشی بینایی ماشین با نرم افزار هالکن ” اینجا کلیک کنید.

شناسایی بارکد با نرم افزار پردازش تصویر Halcon

 قدرتمند ترین و بهترین نرم افزار پردازش تصویر جهت پیاده سازی بارکد خوان نرم افزار پردازش تصویر HALCON می باشد. که شامل تعداد زیادی مثالهای آماده برای پیاده سازی بارکدخوان است. ( آموزش جستجوی مثالهای مورد نظر در نرم افزار HALCON را در مقاله “ 1000 پروژه ی پردازش تصویر با سورس کدهای آماده ” مطالعه نمایید.) برای دسترسی به این مثالها و الگو برداری از آن ها برای پیاده سازی پروژه خود نرم افزار HALCON  دانلود و نصب نمایید.  

نرم افزار هالکن می تواند انواع مختلف بارکد را به راحتی بخواند. حتی در حالت هایی که بارکد به تحت تاثیر عواملی مانند قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور (که در آن نوار چاپ بسیار باریک نشان داده می شود) ، فوکوس نبودن  و… گرفته باشد.  یا در مواقعی که سایز آن خیلی کوچک باشد. علاوه بر آن در پیاده سازی نرم افزار بارکدخوان با پردازش تصویر همه بارکد ها می توانند بدون توجه به چرخش آنها (منظور از چرخش این است که بارکد نسبت به محور افق دارای زاویه باشد.) یا اینکه قسمتی از بارکد در تصویر قابل دیدن نباشد، شناسایی گردند.

خواندن بارکد معیوب با نرم افزار پردازش تصویر Halcon

 تشخیص بارکد معیوب با نرم افزار Halcon

خواندن بارکد معیوب با Halcon

نرم افزار Halcon قادر است عکس ها را در حالت های “نور دهی شدید”یا “پخش شدگی جوهر”به خوبی تشخیص دهد. حالت نور دهی شدید همانطور که در شکل دیده می شود. حالت نور دهی شدید موجب نازک تر شدن بارکدها می گردد. همچنین پخش شدگی جوهر موجب ضخیم تر شدن بارکد می گردد. پخش شدگی جوهر عموما به دلیل خطای پرینتر رخ می دهد.

 

قدرت نرم افزار Halcon در شناسایی بارکد

 

تشخیص بارکدهای مختلف به صورت همزمان با سرعت بالا

نرم افزار هالکن قادر است در یک بار فراخوانی برنامه چندین بارکد را بایکدیگر تشخیص دهد. همچنین Halcon قادر است تا انواع مختلفی از بارکد را شناسایی نماید. همچنین سرعت خواندن بارکد به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله آنها می توان به عواملی همچون نوع بارکد ، کیفیت بارکد ، تعداد پیکسل های عکس ، تعداد پیکسل های بارکد و نور تصویر اشاره کرد. با انتخاب درست عوامل یاد شده ،Halcon می تواند شناسایی بارکد با پردازش تصویر را در حدود 2 میلی ثانیه انجام دهد.

 

خواندن چندین بارکد نرم افزار Halcon به صورت همزمان

 خواندن چندین بارکد با نرم افزار Halcon در یک بار فراخوانی برنامه

 

شناسایی بارکد با halcon

 پیدا کردن انواع مختلف بارکدها در برنامه

 

شناسایی دیتا کد با Halcon

نرم افزار Halcon علاوه بر شناسایی انواع مختلف بارکد ، QR Code و Data Code می تواند کدهای خاص و با کاربرد کمتر را نیز شناسایی نماید و انواع دیتا کدهای مختلف را (ECC 200 ، QR ، Micro QR ، Aztec ، DotCode و PDF417) را از هر اندازه شناسایی نماید. کدهای خاصی مانند کدهای Aztec که معمولاً در برنامه های فروش بلیط استفاده می شود و کدهای Micro QR برای محصولات کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع کدها نمیتوان از کدهای QR معمولی به دلیل بزرگی استفاده کرد.

 

خواندن QR کد با نرم افزار قدرتمند پردازش تصویر Halcon

 خواندن Aztec Code با نرم افزار هالکن

 

شناسایی و تشخیص QR کدها با هالکن

شناسایی Micro QR با نرم افزار هالکن

 

پیاده سازی بارکدخوان با Halcon

به وسیله این نرم افزار Halcon بارکدها را به سادگی خواند. ما یک مثال عملی را با استفاده از نرم افزار هالکن انجام و پیاده سازی کردیم. در ادامه مراحل پیاده سازی تشریح شده اند. 

نمونه های تهیه شده از QR Code ، Bar Code و Data Code

نمونه های مختلفی از کدها از محصولات دارویی و بهداشتی تهیه شده اند. این سه نمونه ی انتخاب شده عبارت اند از Bar Code ، QR Code و Data Code که از پرکاربردترین نمونه های مورد استفاده در صنایع مختلف هستند. این نمونها در تصویر زیر قابل مشاهده اند.

 

نمونه های مختلف بارکد

 

خواندن بارکد با دوربین معمولی

برای پیاده سازی بارکدخوان با نرم افزار HaLcon از یک وب کم معمولی USB استفاده شده است. سایز تصویر دوربین 480*640 می باشد. این دوربین روی یک پایه قرار گرفته است ، تا بتواند به صورت عمود سطحی که بارکد روی آن قرار گرفته است را ببیند. دوربین از طریق USB به لپتاب متصل شده است. ما از طریق نرم افزار هالکن قادریم تا به دوربین متصل شویم و تصاویر بارکدها را پردازش نماییم.

 

استفاده از دوربین USB برای پیاده سازی بارکدخوان

 

خروجی نرم افزار بارکد خوان

ما هر یک از نمونه های Data Code ، Bar Code  و QR Code را زیر دوربین حرکت می دهیم. بارکدها را در حال حرکت پیدا خواهیم کرد. همانطور که در ویدیوی آموزشی زیر نشان دادیم، تمامی Data Code ، Bar Code  و QR Code ها در هنگام حرکت به سادگی پیدا خواهند شد.

تشخیص بارکد با هالکن HALCON

 

شناسایی دیتا کدها با نرم افزار پردازش تصویر HALCON

QR کد خوان با نرم افزار پردازش تصویر هالکن

خواندن بارکد ها با نرم افزار HALCON

انجام پروژه ی بارکد خوان با پردازش تصویر

تشخیص بارکد با هالکن HALCON

 

در این مقاله قدرت نرم افزار Halcon در خواندن بارکد را نشان دادیم. ما با یک دوربین معمولی توانستیم چند نمونه QR Code ، Bar Cod و Data Code را در حال حرکت با نرم افزار قدرتمند HALCON شناسایی نماییم. بنابر نتایج بدست آمده خواندن بارکد به سهولت با نرم افزار هالکن امکان پذیر است. ما در اینجا از دوربین USB معمولی استفاده کردیم. با توجه به اینکه در بینایی ماشین از دوربین های حرفه ای جهت پردازش تصویر با نورپردازی استفاده می شود ، خواندن بارکد یقینا با سهولت بیشتری همراه خواهد بود.

میتوانید برای انجام پروژه های خود از متخصصان ما مشاوره بگیرید.

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای “خواندن بارکد با نرم افزار پردازش تصویر Halcon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *