تشخیص اعداد و کدها با پردازش تصویر

سیستم های بینایی ماشین کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارند. یکی از کاربردهای مهم آنها شناسایی حروف و اعداد است. با استفاده از شناسایی حروف و اعداد روی محصولات می توانیم تاریخ انقضا روی مواد غذایی را بر روی خط تولید بررسی کنیم تا از سالم بودن محصول خود مطمئن شویم. همچنین می توانیم کد یا شماره مدل را از روی محصول بخوانیم. در این مقاله اعداد روی تایمر را با استفاده نرم افزار پردازش تصویر Halcon تشخیص خواهیم داد.

شناسایی اعداد تایمر

دانلود برنامه تشخیص اعداد و کدها با نرم افزار پردازش تصویر Halcon

با استفاده از فرم زیر، برنامه تشخیص حروف و اعداد با نرم افزار Halcon را دانلود کنید. برای اجرای برنامه بایستی نرم افزار Halcon ورژن 18 را دانلود و نصب نمایید( کتابخانه ی استفاده شده در این برنامه فقط در ورژن 18 هالکن موجود است). توضیحات کدنویسی برنامه در ویدیو آمده است. پس برای اینکه مطالب را به طور کامل درک کنید ویدیو را نیز مشاهده نمایید.  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .


شناسایی اعداد و حروف با نرم افزار بینایی ماشین Halcon

با استفاده از نرم افزار Halcon می توان انواع مختلفی از برنامه های OCR را پیاده سازی کرد. برای اجرای خواندن حروف و اعداد در نرم افزار Halcon می توانیم از دو روش استفاده کنیم که در ادامه آنها را تشریح خواهیم کرد.

شناسایی حروف و اعداد با کتابخانه های آماده در هالکن

نرم افزار Halcon به شما این امکان را می دهد که از کتابخانه های آماده جهت پیدا کردن حروف و اعداد استفاده کنید. در این صورت شما به راحتی خواهید توانست حروف و اعداد را شناسایی کنید. شکل زیر پیدا کردن حروف با استفاده از کتابخانه های آماده در نرم افزار Halcon را نشان می دهد.

کتابخانه های آماده هالکن

برای پیدا کردن اعداد در این مقاله نیز از کتابخانه های آماده در نرم افزار Halcon استفاده شده است.

آموزش دادن به نرم افزار شناسایی حروف و اعداد

فرض کنید بخواهید اعداد فارسی را بخوانید. در این صورت نمی توانید از کتابخانه های آماده استفاده کنید. نرم افزار Halcon این قابلیت را به شما می دهد که اعداد فارسی را به نرم افزار آموزش دهید و آنها را پیاده سازی نمایید. بدین منظور کافی است در مرحله آموزش، تصویر چند نمونه از هر یک از حروف، به نرم افزار شناسانده می شود. در این صورت پس از انجام آموزش نرم افزار می تواند آنها را شناسایی نماید.

به عنوان نمونه به تصویر نشان داده شده در شکل زیر دقت کنید با توجه به اینکه حروف در تصویر زیر دارای فرمت خاصی هستند دیگر نمی توانیم از کتابخانه های آماده استفاده کنیم و بایستی به نرم افزار آموزش داده شوند.

معرفی حروف و اعداد به نرم افزار بینایی ماشین

شناسایی اعداد و کدها با دوربین

برای خواندن حروف و اعداد می توانید یک دوربین webcam معمولی را به نرم افزار Halcon متصل کنید. همچنین می توانید دوربین موبایل خود را به نرم افزار Halcon اتصال دهید؛ هر چند برای انجام پروژه در صنعت عموما از دوربین و لنزهای صنعتی استفاده می کنیم. با دوربین های صنعتی می توانیم نور تصویر را تنظیم کنیم و تصویر با کیفیتی را از دوربین دریافت نماییم. در اینجا برای خواندن حروف و اعداد از یک دوربین باسلر مدل دارت استفاده کردیم. در شکل زیر تصویر این دوربین به همراه لنز صنعتی که بر روی آن قرار گرفته، نمایش داده شده است.

تصویربرداری برای شناسایی حروف و اعداد

برای تنظیم نور تصویر، شدت روشنایی تصویر و محدود کردن فضای دید در دوربین های صنعتی Basler از نرم افزار Pylon استفاده می کنیم. در اینجا نیز ما با استفاده از این نرم افزار فضای دید خود را به اعداد روی صفحه نمایش موبایل محدود کرده ایم.

تشخیص اعداد تایمر با پردازش تصویر

برای شبیه سازی تایمر دیجیتال از موبایل استفاده کرده ایم. تایمر دیجیتال بر روی موبایل اعداد را مطابق با تصویر زیر نمایش می دهد.

تشخیص اعداد با پردازش تصویر

دوربین دارت باسلر تصویر اعداد را از روی نمایشگر موبایل دریافت و به لپ تاپ منتقل می کند. نرم افزار Halcon این تصاویر را دریافت کرده و با استفاده از برنامه نوشته شده آنها را شناسایی خواهد کرد.

تجهیزات سیستم بینایی ماشین

اجرای برنامه شناسایی اعداد با بینایی ماشین

پس از اجرای برنامه در نرم افزار Halcon ، از طریق گوشی موبایل تایمر را به کار انداخته ایم. همانطور که در شکل زیر می بینید نرم افزار Halcon می تواند عدد روی تایمر را شناسایی و نمایش دهد.

اجرای برنامه با پردازش تصویر

نحوه پیاده سازی و اجرای برنامه را در فایل ویدیوی مشاهده نمایید.

نحوه پیاده سازی برنامه در پردازش تصویر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *